Víte kdo je Jan Bartas a co je skyrunning?

Je nám velkým potěšením, že můžeme napsat tento článek o nadaném českém sportovci a ještě větší radost máme z toho, že mu naše tyčinky pomáhají v tréninku a snad i k dosažení lepšího umístění v mezinárodních soutěžích.
Vyzpovídali jsme pro Vás Jana Bartase, českého reprezentanta ve skyrunningu.

Povězte nám Honzo něco více o Vás a o sportu, který děláte.
Jmenuji se Jan Bartas, narodil jsem se již v roce 1983 a rád běhám po horách. I když jsem kdysi býval sprinter a snažil se na atletickém ovále, v současnosti se věnuji dlouhým a hodně dlouhým tratím. Běhání po vysokých horách v technickém terénu se říká skyrunning a v disciplíně ultra (závod delší než 5 hodin) jsem reprezentantem České republiky. Pokud se zrovna nepotím při dlouhém výběhu v horách, nebo na silničním kole, tak pracuji v mezinárodní poradenské společnosti náležící do tzv. Big4 a vyšetřuji podvody.

Skyrunning

jan_bartas4

Co Vás motivuje a jaké jsou Vaše ambice do budoucna 
Prvotní motivací běhat pro mě byla nesprávná životospráva plynoucí z životního stylu pracujícího ve velké korporaci. Velký stres, hodně práce, špatné jídlo. Přibral jsem a sám sobě se nelíbil. Běhání je nejefektivnější způsob hubnutí a mě navíc baví. Zjistil jsem, že rekord na 10km neudělám. Na druhou stranu jsem si na prvních maratonech uvědomil, že tolik nezpomaluji a potvrdil si to i na prvních ultramaratonských tratích. Kdysi jsem lezl po horách a v horách jsem rád. Běhání v horách spojuje sport co mě baví s prostředím, které mám moc rád. A navíc mi to jde. Letos jsem se rozhodl věnovat se Světovému poháru ve skyrunningu, Mistrovství Evropy ve skyrunningu (vlastně trailové závody v horách nad 2000m a v techničtějším terénu) a Mistrovství světa v ultra trailu. Nejbližším závodem je 2.8. v norském Tromso – 45km a 4000m nahoru v panenské přírodě fjordů. Následovat bude český pohár v Krkonoších, přeběhnutí Tater při závodě Tatranská šelma. Finále světového poháru bude pak na konci září v Pyrenejích – závod Ultra Pirineu (110km a 6800m nahoru).

Skyrunning v extrémních podmínkách

jan_bartas4

Na závodech

jan_bartas4

Jak se stravujete a co Vám při tréninku pomáhá 
Letos se snažím hlídat si i jídelníček. To co jím, se samozřejmě projevuje i ve výkonu při tréninku a na závodech. Při dlouhých bězích či výjezdech na kole se mi velmi osvědčily ovesné tyčinky, tzv. flapjacky. Nejsou zbytečně sladké a proto se jich tak snadno nepřejím jako klasických müsli tyčinek. Musli tyčinky mám rád, ale vadila mi právě jejich příliš sladká chuť podpořená příchutí ovoce, čokolády či jiné sladké přísady. Ve Španělsku jsem narazil na müsli tyčinky New Bar s příchutí zeleniny a vyzkoušel je. Při dlouhé zátěži či závodě působí změna chuti přímo blahodárně. A když jsem vyzkoušel Sweet Veggie, byl jsem nadobro polapen.

Sweet Veggie v akci

jan_bartas4

Zeleninové raw tyčinky Sweet Veggie

jan_bartas4

Skyrunning je úžasný sport, právě proto, v jakém prostředí probíhá a pro svoji obtížnost. Sami chodíme často do hor jako turisté a nedokážeme si vůbec představit, že úseky, které my zvládáme s vypětím všech sil pěšky, někteří sportovci zvládají hravě běžet. Kloubouk dolů a za celý CEREA tým přejeme Honzovi hodně sil a motivace do dalších sportovních výkonů.

cerea

Napsat komentář